Soběstačnost v koupelně je pro seniory základem

Existuje nespočet možností, jakými umožnit pohodlné užívání koupelen a toalet

 

Základní podmínkou, aby člověk nebyl odkázán na pomoc druhých, je soběstačnost v koupelně a na toaletě. Pojďme se nyní společně podívat na některé možnosti, jak tyto místnosti lze zařídit. Zatímco základní úpravy obytných prostor zvládnete sami, rekonstrukci koupelny je nutné svěřit do rukou odborníků. Na trhu je určitě z čeho vybírat a tento článek by vám měl přinést základní přehled. Investovat do úprav či celkové rekonstrukce koupelny se vyplatí nejen z hlediska funkčního, ale také technického a estetického, zvlášť když je koupelna stará několik desítek let.

 

V případě člověka s omezenou pohyblivostí je vhodnější spojit koupelnu s toaletou. Pokud žijí senioři ve společné domácnosti s celou rodinou, je ideální zařídit kromě koupelny rodiny samostatnou hygienickou buňku pro seniory, pokud to dispozice obydlí umožňují.

 

Toaleta

 

WC vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí mají výšku sedátka 50 cm, z něhož se vstává snáze než ze sedátka o standardní výšce 42  cm. Praktická jsou záchodová sedátka vybavená sprškou, případně fénem na osušení, která jsou schopna nahradit i bidet.

 

Pokud je WC v závěsném provedení, usnadňuje se tím úklid, což je také pro seniory praktické.

 

K usnadnění vstávání slouží madla. Není bezpečné se opírat například o umyvadlo!

 

Praktické je umyvadélko u toalety, umožňující umytí rukou přímo po použití WC.

 

Pohodlné splachování se dá vyřešit pomocí senzoru, což je však nákladné řešení.

 

Koupelna

 

Sprchový kout je pro většinu seniorů lepší řešení než vana. Nezbytností je bezbariérový vstup a podlaha s protiskluzovou úpravou. Pohodlné sprchování usnadní sklopné sedátko (ideálně ve výšce 50 cm) a madla.

 

Pokud se rozhodnete pro vanu, na trhu je řada speciálních van s vodotěsnými dvířky. Nevýhodou je cena. Bezbariérové vany mají nižší hloubku, vestavěná madla, protiskluzové dno nebo alespoň speciální podložku bránící uklouznutí a úrazu. Vyrábějí se i tvarované vany vybavené sedátkem.

 

Umyvadla je vhodné zvolit taková, pod která je možné se posadit nebo pod ně zajet vozíkem. Důležitá je dostatečná odkládací plocha. U záhlaví vany se doporučuje plocha široká 40 cm a páková nebo termostatická baterie umístěná v dostatečné vzdálenosti.

 

Soběstačnost v koupelně je pro seniory základem
Skip to content