Paní Jitce pomohla pečovatelka zařídit lékařské vyšetření. Ulevila jí tak od akutních bolestí

Paní Jitka (* 1963) má roztroušenou sklerózu. Služby naší organizace využívá již čtyři roky. V důsledku své diagnózy je upoutaná na invalidní vozík, tudíž potřebuje ke všem běžným denním činnostem dopomoc druhých. Služby naší organizace využívá 7 dní v týdnu 3× denně. Pečovatelé a pečovatelky jí pomáhají nejen při běžných denních činnostech a přesunech, ale také při převozu k lékařům, na úřady a dále dle jejích potřeb (například ke kadeřnici). Jezdí speciálně upraveným automobilem s rampou pro invalidní vozík.
Před časem měla paní Jitka tři týdny bolesti levé horní čelisti. Bolesti byly tak silné, že nemohla jíst ani pít. Tyto okolnosti ovlivňovaly i její psychický stav, což se projevovalo viditelným stresem a nervozitou, která se stupňovala každým dnem. Jitka již byla objednaná k zubnímu lékaři, ale termín byl stále v nedohlednu a bolesti neustupovaly. Po apelování pracovníků byla po třech týdnech bolestí odvezena rodinou na pohotovost, kde jí lékaři sdělili, že má zánět slinné žlázy, a odkázali ji na vyšetření na ORL. Hned v následujícím týdnu tedy paní Jitka jela v doprovodu pečovatelky na ORL, kde dostala antibiotika a poslali ji domů. V průběhu víkendu, i přes podávaná antibiotika, přetrvávaly bolesti, a to tak silné, že ji rodina znovu odvezla na pohotovost. Na pohotovosti Jitku odkázali na obličejovou chirurgii do Liberce. V úterý následujícího týdne přijela na službu pečovatelka, která už se nemohla na bezmoc paní Jitky dívat a dohodla se s ní, zda by nemohla převzít iniciativu a na obličejovou chirurgii jejím jménem zavolat a vysvětlit jim naléhavost celé situace. Díky iniciativě pečovatelky dostala paní Jitka možnost na oddělení obličejové chirurgie přijet ještě v ten den. Pečovatelka zavolala tuto skutečnost vedení, které jí umožnilo (i přes již předem naplánované služby jinde) zůstat s Jitkou a odvézt ji do Liberce. Na obličejové chirurgii paní Jitku prohlédli a dali jí žádanku na CT. Sdělili jí, ať dobere antibiotika a při akutním stavu okamžitě opět přijede. Na CT byla uživatelka objednána až za týden v pátek. Za týden v pondělí, i přes dobraná antibiotika a léky na bolest, které Jitka pravidelně užívala, se objevily opět silné akutní bolesti. Dle instrukcí lékařů, jak jednat při akutní bolesti, naložila pečovatelka Jitku do auta a odvezla ji do Liberce na obličejovou chirurgii. V ambulanci jí píchli injekci na bolest a poslali ji zpět do domácího prostředí, s tím, že se uvidí, co ukáže vyšetření CT v pátek. V úterý, když přestala působit injekce na bolest, začalo vše nanovo – Jitka trpěla opět silnými akutními bolestmi. Pečovatelka zavolala tedy opět do Liberce, kde díky své svérázné povaze dokázala paní Jitce zařídit hospitalizaci, aby byla pod dohledem lékařů a bylo odborně postaráno hlavě o její bolesti, kterými trpěla již několik týdnů. Druhý den ráno se uskutečnil převoz a hospitalizace. Během hospitalizace a dalších vyšetření lékaři zjistili, že paní Jitka žádný zánět slinné žlázy nemá, ale problém je od obličejového nervu. Díky podávaným infuzím a dalším lékům se nekonečné bolesti paní Jitky vyřešily a ta se mohla vrátit spokojeně do svého domova.
Ačkoliv má paní Jitka rodinné příslušníky, kteří jsou jí vždy nápomocni při řešení podobných problémů, z důvodu jejich pobytu v zahraničí setrvávala v bolestech a čekala, až se její blízcí vrátí. Pečovatelce nebyla lhostejná její bezmoc a i přes rámec svých kompetencí a naplánovaných směn převzala iniciativu a dopomohla paní Jitce k tomu, aby se její bolesti vyřešily a ona mohla žít běžným životem, v jejím případě již tak ztíženém diagnózou, kterou trpí.
Během hospitalizace paní Jitky zůstal její manžel, který také využívá našich služeb, úplně sám. Přizpůsobily se mu tedy služby tak, aby na něj bylo dohlédnuto, a zároveň mu byla poskytnuta pomoc při chodu domácnosti, o kterou se sám starat nedokáže.
Paní Jitce pomohla pečovatelka zařídit lékařské vyšetření. Ulevila jí tak od akutních bolestí
Skip to content