Školení kardiopulmonální resuscitace

Ve čtvrtek 11. dubna se na středisku v Turnově uskutečnil další běh školení na téma Kardiopulmonální resuscitace (dále jen KPR) neboli první pomoc.

 

Školení vedl zkušený lektor Antonín Hoffmann, který nám ukázal jak správně resuscitovat člověka, jak provést tzv. Heimlichův chvat, jak někoho otočit na záda, pokud je člověk silnější a leží na břiše, anebo jak správným plácnutím po zádech pomoci člověku, který se dusí. Poučné bylo také zhlédnutí videí, kde byly vidět příznaky mrtvice nebo infarktu, či poslech telefonického hovoru mezi volajícím a záchrannou službou.

 

Lektor pracovníkům též vysvětlil rozdíl mezi telefonními čísly 112 a 155 a zásady pro správné telefonování se záchrannou službu. Zajímavou informací bylo, že pokud člověk neví, kde se zrovna nachází, je na každé lampě číslo (zhruba v úrovni očí), které ho pomůže lokalizovat. Toto číslo se nachází například i na sloupu světelné vlakové signalizace, stejně tak jsou očíslované i třeba silnice či názvy řek.

 

Pracovníci byli také poučeni, jak se zachovat v případě dopravní nehody, u které zastaví. Kdy je nejprve třeba se podívat, zda nic nejede, vzít si reflexní vestu a s nejvyšší opatrností vystoupit z vozu tak, aby nebyli sraženi případným projíždějícím vozem. Je důležité, aby se lidé chovali bezpečně v první řadě sami k sobě a nedošlo k jejich ohrožení.

 

„Pan školitel byl super a vše nám krásně vysvětlil a ukázal. Vyprávěl nám také zážitky z výjezdů, když pracoval jako záchranář. Ochotně odpovídal na naše dotazy a poradil, jak se v různých situacích zachovat,“ uvádí jedna z účastnic kurzu.

Školení kardiopulmonální resuscitace
Skip to content