Pečovatelky Spokojeného domova absolvovaly stáž v hospici

Ve dnech 23.–25. října 2023 jsme absolvovaly stáž v hospici v Červeném Kostelci. V tomto typu zdravotního zařízení jsme ještě nikdy nebyly, takže jsme do něj vstupovaly s pocitem „co nás asi čeká“.
Trochu teorie o tom, co je vlastně hospic. Hospic je zdravotnicko-sociální zařízení, které slouží k péči o nevyléčitelně a těžce nemocné osoby, tedy k tzv. paliativní péči.
V ČR existují tři formy hospicové péče:
  • lůžkový hospic,
  • domácí hospic,
  • denní stacionář.
V ČR je dnes asi sedmnáct kamenných hospiců. Mobilních hospiců je větší množství, existují i ambulance paliativní péče a léčby bolesti.
První hospic v ČR byl otevřen v roce 1995 právě v Červeném Kostelci – Hospic Anežky České. Jeho zakladatelkou je MUDr. Marie Svatošová. Tento hospic je dvoupodlažní, bezbariérová budova postavená ve tvaru písmene L. V objektu najdeme celkem 20 pokojů s 30 lůžky pro nemocné. S nemocnými mohou být na pokoji neomezenou dobu jejich blízcí.
V objektu hospice se nachází také čajovna, zimní zahrada, kaple, zrekonstruovaná kuchyně, půjčovna zdravotnických pomůcek aj.
My jsme pomáhaly s péčí o pacienty sestrám na prvním patře. Kolektiv sester je tu vstřícný, laskavý, veselý. Obdivujeme je, jak dovedou v sobě zpracovat častou smrt pacientů. Smrt je tu na denním pořádku. Pro příbuzné je v přízemí hospice k dispozici rozlučková místnost.
Ročně zde zemře přibližně 300 pacientů. My samy jsme během své stáže zažily smrt jednoho z nich. V budově je velká kniha, kde se zapisují jména všech pacientů, kteří zde prožili své poslední dny.
Náš pracovní den probíhal asi takto:
  • pomoc při hygieně,
  • pomoc při roznášení a podání stravy,
  • průběžná kontrola na pokojích,
  • procházka, komunikace s pacienty.
Během této stáže jsme získaly mnoho cenných informací o hospicové péči. Děkujeme Spokojenému domovu, že nám tuto stáž umožnil absolvovat.
Jana Veselková a Miroslava Brožová, pečovatelky Spokojeného domova z Jičína
Pečovatelky Spokojeného domova absolvovaly stáž v hospici
Skip to content