Na vozíku se vlivem nemoci nebo úrazu může octnout každý z nás. I nemoci související se stárnutím bohužel v některých případech upoutají člověka na vozík a často se tedy vozíčkáři vyskytují mezi seniory. S lidmi na vozíku se tedy člověk s přibývajícím věkem často setkává mezi rodinnými příslušníky či přáteli. Nemusí to však znamenat omezení ve vašem kontaktu. Vždyť počasí venku je jako stvořené pro společné procházky. Jak ale vozíčkáře na mechanickém vozíku správně doprovázet, aby naše cesta byla co nejpohodlnější a předešli jsme riziku úrazu? Přinášíme pár praktických rad.
Pokud má vozíčkář k dispozici fixační popruhy, využijte je. Nepodceňujte sebemenší překážku a pozorně sledujte terén před vozíčkem. Člověk na vozíčku vnímá terén pod sebou úplně jinak než člověk chodící. I malá nerovnost, nakloněný chodník v řádu stupňů pro něj může představovat nepříjemnou situaci a vysokou fyzickou námahu spojenou s udržením těla v přijatelné pozici. Proto se vždy, je-li to alespoň trochu možné, snažíme vyhledávat ideální terén jak pro jízdu, tak pro zaparkování vozíku.
Několik dobrých tipů:
Při jízdě se vyvarujte prudších pohybů! Na jakoukoli manipulaci (náklon, pootočení, popojetí) člověka na vozíku předem upozorněte! Pokud vozíčkář netuší, že chcete posunout vozík, není na to připravený, může se vám zvrátit. Uvědomte si také, že většina vozíčkářů a seniorů nesedí ideálně s rovnými zády. Díky různě zdeformované páteři jsou vždy v mírném předklonu, mají tedy při překonávání překážek popředu k zemi blíž, než si myslíte.
Základní náklon při překonávání překážek: Vozík naklopíte tak, abyste do rukou cítili, že má tendenci jít k zemi. Při náklonu na sebe využijete stupačku, je-li k dispozici. Těžiště vozíku musí vždy směřovat směrem dolů. Jestliže vás vozík táhne nahoru, riskujete při překonání překážky vyklopení. Náklon i zpětné vrácení vozíku do stabilní polohy provádějte plynule a vozíčkáře před úkonem upozorněte!
Při sjíždění schodu použijeme výše popsaný náklon. Je třeba hlavně nepodceňovat výšku schodu.
Překonání překážky na následujícím obrázku je individuální. Můžeme najet předními kolečky vozíku a člověka i s vozíkem zvednout, poté znovu naklopit. Bezpečnější je druhý způsob, jelikož při přejezdu popředu nemusíme mít dost místa na sjezd.
Na předposledním obrázku vidíme manipulaci s vozíkem do schodů. Necítíte-li se na tuto manipulaci sami, raději někoho požádejte o pomoc. Než se vozíku dotkne, vysvětlete mu, co má dělat. Silnější pomocník by měl být vždy za vozíkem a táhnout. Jeden člověk vozík vytahuje a druhý vozík chytne nad stupačkami za podnožky a aktivně napomáhá.
Poslední obrázek ukazuje, jak jet s vozíčkářem po svahu a na trávě.