Stav pana Ondřeje se po půl roce našich služeb znatelně zlepšil

Od července 2022 chodíme na služby k panu Ondřejovi (* 1982), který je již přibližně tři roky upoután na lůžko. Stalo se tak po kolapsu organismu, kdy byl chvíli v bezvědomí. Starají se o něho rodiče, kterým nyní s péčí pomáháme.
Pan Ondřej má tělo v tenzi a ruce neustále zaťaté v pěst. Celkově je jeho pohyb velmi omezený. Nohy však vykonávají nekontrolované pohyby, kdykoli je vykopne. Proto je nutné nohy při hygieně přidržovat a dávat velký pozor. Pán nemluví, ale zjevně rozumí, alespoň v nějaké míře, pokud na něho mluvíme pomalu a nacházíme se v jeho zorném poli.
Při službě provádíme hygienu celého těla s výměnou inkontinenčních pomůcek, jednou týdně i mytí hlavy. Pan Ondřej není schopen být při úkonech nápomocen. Jsou však přítomni jeho rodiče, kteří v případě potřeby pomohou.
Důležitou součástí služby je aktivizace prováděná formou povídání, prohlížení obrázků, pouštění hudby, míčkování.
Po půl roce poskytování služeb se stav pana Ondřeje znatelně zlepšil. Podle slov rodičů to dosvědčuje každý, kdo přijde na návštěvu a nějakou dobu se s rodinou neviděl. Lépe reaguje na pokyny. Většinou se zdá, že opravdu rozumí tomu, co říkáme. Dokonce se směje vtipům. Napětí v rukou již není tak velké, lépe se daří uvolnit je. Pomáhá v tom zejména míčkování a pohyb při hygieně, kdy ruce lehce odtahujeme od těla a tím je procvičujeme. Pan Ondřej obzvlášť dobře reaguje na hudbu. Dříve se totiž hudbě profesně věnoval a byl v ní velmi úspěšný.

Stav pana Ondřeje se po půl roce našich služeb znatelně zlepšil
Skip to content